Osocze bogatopłytkowe
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Płytki krwi są ważnym czynnikiem procesu hemostazy czyli krzepnięcia krwi, w krążeniu występują w postaci nieaktywnej, w przypadku urazu ulegają aktywacji i uwalniają liczne substancje tzw czynniki wzrostu. W warunkach fizjologicznych te czynniki wspomagają regenerację i naprawę uszkodzonej tkanki prowadząc do gojenia się rany.
Czynniki te inicjują procesy:
- proliferację komórek naskórka
- proliferację fibroblastów
- migrację mezenchymalnych komórek macieżystych
- wzrost syntezy kolagenu
- powstawanie nowych naczyń krwionośnych
Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej z żyły, bezpośrednio od pacjenta przed zabiegiem. Cały proces może odbywać się w zabiegowych gabinetach lekarskich. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę.
Kiedy stosować zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego?
- przy oznakach starzenia: zmarszczki, fałdy, bruzdy, kurze łapki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry,
- gdy skóra jest zmęczona, wysuszona, słabo napięta
- przy niejednolitym kolorycie skóry, przebarwienia, plamy
- gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po zabiegach,
- gdy poszukiwane są produkty naturalne lub są uczulenia na inne produkty
- stosując na skórę owłosioną, inicjuje i wspomaga wzrost włosów
- jest to alternatywa lub uzupełnienie do stosowania wypełniaczy
Na czym polegają zabiegi?
Poprawnie wykonany program powinien być stosowany w serii 3 lub 4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, owłosionej skóry głowy lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta. Najczęściej odstęp pomiędzy zabiegami wynosi około miesiąca, nie częściej jednak niż 3 tygodnie.
Przed zabiegiem pacjent wypełnia ankietę medyczną i podpisuje zgodę na zabieg w karcie pacjenta. Po zabiegu lekarz wkleja do karty pacjenta oznaczenie z konkretnego zestawu .
Pamiętajmy, że jest to zabieg inwazyjny, gdzie preparowana jest krew pacjenta, wykonuje go lekarz przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa i aseptyki.
Każdy zabieg składa się z 3 etapów:
Etap I – pobranie krwi Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.
Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze (pojemniku do otrzymywania PRP). Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej.
Etap III – podanie. Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji
Jakie są wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej?
- poprawa wyglądu skóry twarzy, okolic oczu, szyi, dekoltu, dłoni – skóra staje się gładsza, bardziej napięta, po serii zabiegów widać zdecydowaną poprawę kolorytu skóry, rozjaśniają się przebarwienia i plamy
- zwiększenie ilości i poprawa jakości włosów – wskazaniem jest łysienie plackowate, wypadanie włosów związane z wiekiem i stosowanymi zabiegami upiększającymi( farbowanie, trwała ondulacja, częste używanie suszarki, prostownicy), najlepsze efekty przynosi seria zabiegów na przemian z mezoterapią skóry głowy specjalnymi preparatami pobudzającymi wzrost włosów
- regeneracja skóry z bliznami, rozstępami (w połączeniu z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi – np. dermapen)
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem osocza?
- choroby krwi;
- zakażenie okolicy, która ma być poddana terapii;
- nowotwory;
- ciąża;
- laktacja;
- leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych).
Przed zabiegiem przez ok. 4 doby nie wolno stosować aspiryny. Aspiryna trwale blokuje funkcje płytek krwi – ich możliwość aktywacji, a jest to właśnie rzecz na której najbardziej nam zależy. Po zabiegu przez kilka dni unikamy dalej aspiryny oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ketonal, Ibuprofen, Diclofenac)
Bezpieczeństwo
Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Poprawnie przygotowane osocze bogatopłytkowe jest preparatem autologicznym i jako takie nie jest źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, HIV czy jakichkolwiek innych zakażeń. Również nie ma ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych.
Kto wykonuje zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego?
Osocze bogatopłytkowe jako zabieg inwazyjny, powinien być wykonany jedynie przez lekarza i wymaga przestrzegania zasad aseptyki.
Używamy profesjonalnych zestawów, które są specjalnie przeznaczone do uzyskiwania najwyższej jakości osocza bogatopłytkowego i mają wszystkie wymagane certyfikaty dla wyrobów medycznych. Każdy zestaw jest jednorazowy, pacjent otrzymuje naklejkę- identyfikator z konkretnego zestawu.