Popraw jakość swojego życia

Zainwestuj w swój uśmiech.

Piękny uśmiech utożsamiany jest z sukcesem w życiu. Braki w uzębieniu mogą skutecznie obniżyć poczucie własnej wartości i wpłynąć na relacje z otoczeniem. Optymalną, najbardziej bezpieczną i trwałą metodą uzupełniania brakujących zębów są implanty. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Konsekwencje braku zębów

Brak zębów wpływa na nasz wygląd i przyspiesza starzenie się twarzy. Dotyczy to również zębów bocznych, często lekceważonych przez pacjentów. Brak nawet jednego zęba prowadzi do uszkodzeń i przesuwania się pozostałych zębów, co odbija się na estetyce uśmiechu. Zaburzona jest funkcja gryzienia, częściej pojawiają się bóle głowy, stawów i choroby dziąseł. Zwlekanie z leczeniem powoduje, że dochodzi do stopniowego zaniku kości i dalszej utraty zębów, co w przyszłości wymagać będzie przeprowadzenia skomplikowanych i kosztownych procedur, często z koniecznością regeneracji kości.

Korzyści dla pacjenta

Implanty zębowe wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby. Pozwalają wykonać solidną odbudowę zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak i bezzębia. Implanty poprawiają artykulację i pozwalają spożywać ulubione, nawet twarde pokarmy. Pacjenci mogą zapomnieć o niewygodnych i krępujących ruchomych protezach. Wykorzystując zaledwie 4 lub 6 implantów, jesteśmy w stanie trwale odtworzyć pełny łuk zębowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy wyborze rodzaju implantu istotne jest doświadczenie producenta. Wykorzystanie sprawdzonych i szeroko przebadanych klinicznie systemów implantologicznych
(tj. Osstem, Straumann) sprawia, że proces leczenia jest przewidywalny oraz daje trwałe i stabilne efekty. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i pełnej kontroli procedura planowana jest na podstawie tomografii komputerowej 3D.

Rozwój implantologii

Początki współczesnej implantologii stomatologicznej sięgają lat 60. XX wieku, kiedy szwedzki profesor Brånemark wszczepił w kość pacjenta implant z tytanu i zaobserwował, że jest on doskonale tolerowany przez organizm i ulega osteointegracji (połączeniu z kością). Z biegiem lat implanty zyskały ogromną popularność, a stosowane metody stały się minimalnie inwazyjne. Trwają prace nad udoskonalaniem implantów w kierunku przyspieszenia ich integracji z kością. Nowoczesna nawigacja komputerowa, wykorzystująca indywidualny szablon stworzony dla pacjenta, daje możliwość precyzyjnego zaplanowania i przeprowadzenia zabiegu w najbardziej skomplikowanych przypadkach.

Czy stać mnie na implanty?

Implanty uważane są za dość kosztowne rozwiązanie. Jednak patrząc długofalowo, ząb na implancie stanowi najbardziej trwałe i w perspektywie czasu dużo tańsze rozwiązanie niż odbudowa braków na zębach własnych. Wystarczy przestrzegać zaleceń, stawiać się na wizyty kontrolne i dbać o prawidłową higienę. Niepowtarzalny komfort życia uzyskany dzięki implantom jest najlepszą inwestycją na przyszłość.

lek. dent. Paweł Grzegorczyk

Relacja z Dni Zdrowia w Wieliczce

W dniu 14 października 2018 r. firma Naturhouse oddział Wieliczka zorganizowała DZIEŃ ZDROWIA w Solnym Mieście w Wieliczce, pod patronatem Burmistrza Wieliczki.

Impreza odbyła się  w Centrum Rekreacyjno – Sportowym Solne Miasto.

Dzień Zdrowia w Solnym Mieście to doskonała okazja aby mieszkańcy Gminy Wieliczka  mogli zapoznać się z ofertą usług stomatologicznych dostępnych w Estetic-Dent- Klinice Stomatologiczno- Implantologicznej. Dodatkowo,obecne na stoisku higienistki stomatologiczne przybliżyły  odwiedzającym różne  techniki szczotkowania zębów dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz zastosowanie dodatkowych akcesoriów( nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe).

Dla najmłodszych pacjentów przygotowaliśmy gry, zabawy oraz nagrody dla Dzielnych Pacjentów.

Nowoczesna stomatologia w Wieliczce

Wrzesień to czas podsumowań minionych już wakacji oraz planowania związanego z nowym rokiem szkolnym. Dla wielu z nas i naszych rodziń będzie to okres nowych doświadczeń oraz wytężonej pracy. Warto, w tym gorącym czasie przygotowań zadbać także o swoje zdrowie, a szczególnie należy pamiętać o badaniach kontrolnych i zabiegach profilaktycznych.

Nieodzownym elementem działań profilaktycznych powinny być regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą zdiagnozować procesy chorobowe we wczesnym stadium oraz zaplanować konieczne leczenie.

Doświadczony zespół lekarzy specjalistów, kliniki stomatologicznej Estetic-Dent, nowoczesne metody leczenia oraz gabinety wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt to gwarancja sukcesu leczenia w każdym, nawet najbardziej skomplikowanym przypadku.

Pacjenci, którzy trafią do naszego gabinetu mogą liczyć na kompleksową diagnostykę oraz ustalenie indywidualnie przygotowanego planu leczenia wg najwyższych standardów.

Zakres wykonywanych zabiegów obejmujący wszystkie dziedziny stomatologii oraz medycyny estetycznej pozwoli odzyskać piekny, śnieznobiały uśmiech, tak istotny w życiu osobistym jak i zawodowym.

Gwarancją sukcesu leczenia stomatologicznego jest współpracujący ze sobą zespół lekarzy rożnych specjalności:

lek. stom. Anna Grzegorczyk
• stomatologia estetyczna
• protetyka stomatologiczna

lek. stom Paweł Grzegorczyk
• leczenie kanałowe pod mikroskopem
• implantologia

Dr n. med. Ewa Bieniek
• ortodoncja dzieci i dorosłych

Dr n. med. Marcin Czajka Specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej
• chirurgia stomatologiczna periodontologia
• implantologia

lek. dent. Iwona Krzywń Cabaj
• stomatologia estetyczna
• stomatologia dziecięca

lek. dent. Małgorzata Sajak
• stomtologia estetyczna
• stomatologia dziecięca

lek. med. Anna Ciaćma Specjalista Anestezjologii i intensywnej terapii
• zabiegi w sedacji (narkozie)
• medycyna estetyczna

Anna Maciejowska Dyplomowana higienistka stomatologiczna
• profilaktyka dzieci i dorosłych

Natalia Kaim
• Higienistka stomatologiczna

Katarzyna Zabawa
• Asystentka stomatologiczna

Klaudia Sznajder
• Higienistka stomatologiczna

Nasza klinika stomatologiczna dysponuje potencjałem technologicznym oraz wiedzą i doświadczeniem specjalistów – stomatologów oraz lekarzy innych specjalności. Dlatego dobry dentysta czy polecany stomatolog nabiera prawdziwego znaczenia.

Nie boimy się wyzwań – dzięki nim możemy być coraz lepsi.

Rozmowa z Dyplomowaną higienistką stomatologiczną Anną Maciejowską

Termin profilaktyka rozumiemy jako „działanie i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom”. Ma to szczególne znaczenie w przypadku profilaktyki stomatologicznej, ponieważ próchnica zębów oraz choroby dziąseł mogą być przyczyną wystąpienia poważnych chorób ogólnoustrojowych lub zaostrzenia obecnych schorzeń.

IMG_7708-kadr

Czy może Pani przybliżyć naszym czytelnikom na czym polega zabieg higienizacji oraz cel w jakim się go wykonuje?

Anna Maciejowska: – Zabieg higienizacji jest zabiegiem profilaktycznym. Polega na usunięciu: -kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego – osadów powstałych na skutek np. palenia papierosów, picia dużych ilości kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina -polerowaniu zębów, które ma na celu wygładzenie powierzchni, zapobiegając zbyt szybkiemu osadzaniu się nowej płytki nazębnej -fluoryzacji w celu zniesienia nadwrażliwości po zabiegowej i przedłużenia trwałości zabiegu przez wykorzystanie antybakteryjnych właściwości fluoru -lub zastosowaniu innych preparatów wzmacniających strukturę szkliwa

Dlaczego należy wykonywać zabieg higienizacji? Czy rzeczywiście jest to takie ważne?

– Przybliżę proces tworzenia kamienia nazębnego, skutki jakie wywołuje jego obecność i brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Po zjedzeniu każdego posiłku na zębach gromadzi się płytka bakteryjna w formie biało-żółtego nalotu, która niedoczyszczona już w ciągu 48 godzin może utwardzić się pod wpływem minerałów rozpuszczonych w ślinie i zamienić w kamień nazębny, który nie uda się już usunąć zwykłym szczotkowaniem czy innymi zabiegami przeprowadzonymi w domu. Warstwa kamienia szybko narasta. W jego składzie obecne są bakterie beztlenowe, które: -niszczą powierzchnię szkliwa powodując próchnicę -podrażniają dziąsła doprowadzając je do stanów zapalnych i powodując krwawienia i brzydki zapach z ust -wnikają również poniżej linii dziąseł rozpuszczając kość, w której są osadzone zęby, co może skutkować ich rozchwianiem a nawet utratą zębów – chorobę tę nazywamy paradontozą.

Czym, w takim razie, grozi zaniedbywanie zabiegu higienizacji? Czy kamień nazębny ma wpływ tylko na zęby i dziąsła?

– Bakterie zawarte w kamieniu nazębnym, rozprowadzane przez układ krwionośny po całym organizmie, wywołują lub przyczyniają się do wielu groźnych chorób, np. mięśnia sercowego, stawów, nerek, cukrzycy. Mogą powodować też niedorozwoje płodu lub wywoływać zbyt wczesne porody. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że usunięcie kamienia nazębnego ma wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Zdrowa i zadbana jama ustna to poczucie pewności siebie, własnej atrakcyjności oraz komfortu życia.

Co wyróżnia gabinet Estetic Dent?

– Nasz gabinet proponuje pełen zakres zabiegów profilaktycznych. Zabiegi higienizacyjne przeprowadzane są według najwyższych standardów-protokołu Guided Biofilm Therapy, pracujemy na materiałach najlepszych światowych producentów. Nasz personel stale podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych kursach i warsztatach. Każdy pacjent po zabiegu higienizacji jest indywidualnie instruowany na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

Uczymy:

-jak prawidłowo używać szczoteczek manualnych, elektrycznych, sonicznych, nici dentystycznych, irygatora, szczotek do przestrzeni międzyzębowych

-jak dbać o higienę przy stałych lub ruchomych aparatach ortodontycznych, uzupełnieniach protetycznych jak mosty czy korony, implantach oraz protezach zębowych.

Dobieramy odpowiednie środki do higieny jamy ustnej, w które można zaopatrzyć się na miejscu w gabinecie. Dziękuje bardzo za rozmowę.

Tytuł Dentysty Roku dla lekarza z Wieliczki

Dentysta RokuPanie Doktorze, w imieniu naszych czytelników chciałabym serdecznie pogratulować wygranej w konkursie Dentysta Roku 2017 w województwie małopolskim.

Paweł Grzegorczyk: – Na początku naszej rozmowy chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Pacjentom biorącym udział w głosowaniu za okazane zaufanie i oddanie na mnie swoich głosów w konkursie.

Konkurs został zorganizowany po raz 6 przez PortalDentystyczny. pl – największy portal dla lekarzy stomatologów, techników dentystycznych oraz pacjentów. W głosowaniu wzięło udział ponad 40 tys. pacjentów, a do akcji zostało zgłoszonych ponad 1200 lekarzy z całej Polski. Zostało wyłonionych 16 zwycięzców w 16 województwach.

Uroczyste rozdanie statuetek nastąpiło podczas wieczornej gali, w czasie największej wystawy stomatologicznej w Europie środkowo-wschodniej CEDE w Poznaniu.

Jakie predyspozycje zawodowe przyczyniły się do otrzymania tego wyróżnienia z rąk pacjentów?
– W swojej codziennej pracy staram się bardzo indywidualnie podchodzić do problemów z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetu. W wielu przypadkach nie można rozpatrywać jednego zęba w oderwaniu od całego skomplikowanego układu jakim jest układ stomatognatyczny tzn zęby, mięśnie, staw skroniowo-żuchwowy. Takie kompleksowe podejście do pacjenta daje mi możliwość sprostania rosnącym wymaganiom estetycznym oraz funkcjonalnym pacjentów. Pacjenci chcą mieć ładne i zdrowe zęby, które mogą być ich wizytówką w życiu osobistym i zawodowym.

Mam to ogromne szczęście i satysfakcję pracować w zespole pasjonatów stomatologii, którzy wkładają ogromny wysiłek w ciągłe pogłębianie swojej wiedzy, tak aby pomagać rozwiązywać problemami pacjentów w sposób kompleksowy, obejmujący wszystkie dziedziny stomatologii takie jak: profilaktyka stomatologiczna, stomatologia estetyczna, ortodoncja, chirurgia oraz stomatologia odtwórcza z protetyką i implantologią. Dodatkowo, nowoczesne urządzenia oraz materiały pozwalają planować oraz wykonywać zabiegi na najwyższym poziomie.

Proszę przybliżyć czytelnikom jakie nowoczesne metody leczenia proponują Państwo swoim pacjentom.
– Tak jak już wspomniałem sukces w leczeniu, zależy w głównej od współpracy zespołu specjalistów. Obecnie pacjenci praktycznie w każdym wieku mogą leczyć się ortodontcznie. Oprócz estetycznych, niewidocznych aparatów stałych pacjenci często wybierają leczenie przy użyciu metody CLEAR ALIGNER. CLEAR ALIGNER to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby, jednocześnie zastępując aparaty stałe i ruchome. Nakładki te są estetyczne, bezbolesne oraz biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Podstawowymi zaletami nakładek Clear Aligner są wygoda, idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum. Korygowanie wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek znane jest już w ortodoncji od wielu lat.

Pacjenci, którzy z różnych powodów tracili swoje zęby, coraz częściej decydują się na rekonstrukcje braków przy pomocy implantów zębowych. W ostatnich latach, leczenie z użyciem implantów stomatologicznych stało się bardzo popularne, a firmy implantologiczne oferują wiele różnych możliwości. Jednak czy wszystkie implanty są tej samej jakości oraz czy ich skuteczność została potwierdzona w długoterminowych badaniach klinicznych? Większość pacjentów nie jest świadoma krytycznych różnic, które występują pomiędzy poszczególnymi systemami implantologicznymi. Komponenty implantów Straumann są wytwarzane zgodnie z międzynarodowymi standardami jakości – z ogromną precyzją oraz udokumentowanymi badaniami klinicznymi. Dzięki swoim szwajcarskim korzeniom, precyzji wykonania, klinicznej doskonałości oraz naukowym podstawom, system implantów Straumann® zdobył światowe zaufanie. Lekarze w ponad 70 krajach wszczepili już ponad 14 milionów implantów Straumann.

Te argumenty przekonują nas do proponowania naszym Pacjentom tylko sprawdzonych i potwierdzonych naukowo metod leczenia. Dziękuje za rozmowę

Sculptra

 

Starzenie się skóry

Aby skóra wyglądała młodo i zdrowo potrzebuje między innymi elastyczności, gęstości oraz podpory. Gdy zabraknie tych aspektów oznacza to, że rozpoczął się proces starzenia. Z wiekiem zanika główny składnik skóry, jakim jest kolagen odpowiedzialny za jej elastyczność oraz grubość. Skóra staje się cieńsza, mniej jędrna i pojawiają się na niej zmarszczki. Dodatkowo zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej i kostnej, które stanowią rusztowanie dla skóry. Brak tej podpory sprawia, że kontury twarzy ulegają zmianie, a twarz przybiera smutny i zmęczony wyraz. Jest to naturalny i fizjologiczny proces, który szczęśliwie można opóźnić, a nawet częściowo odwrócić.

 

Co to jest Sculptra?

Sculptra to unikalny preparat na bazie kwasu L- polimlekowego, który jest silnym stymulatorem odbudowy naturalnego kolagenu w skórze. Przywraca utraconą objętość twarzy i sprawia, że skóra odzyskuje swoją elastyczność i gęstość. Staje się bardziej napięta, jędrna i widocznie młodsza. Preparat Sculptra to oryginalna propozycja wśród zabiegów medycyny estetycznej, dostępna dla wszystkich pacjentów, którzy potrzebują głębokiej odbudowy, zachowując przy tym swój naturalny wygląd.

 

Jak działa Sculptra?

Efekt po zastosowaniu preparatu Sculptra wynika z jej zdolności do stymulacji wytwarzania nowego kolagenu. Dzięki temu rezultaty dłużej się utrzymują i są bardziej naturalne. Preparat działa stopniowo – zwiększenie objętości tkanek odbywa się na przestrzeni kilku tygodni. Początkowy wodny roztwór wchłania się, aby umożliwić skórze rozpoczęcie procesu odbudowy. Aby uzyskać optymalny efekt zazwyczaj należy powtarzać zabieg co kilka miesięcy. Zdarza się jednak, że czasem już jeden zabieg wystarczy, aby poprawić wygląd skóry. Lekarz za każdym razem ustala z pacjentem plan zabiegowy zgodny z indywidualnymi potrzebami.

 

Czy zabieg jest bezpieczny?

Kwas L-polimlekowy to substancja biokompatybilna i biodegradowalna, co oznacza, że idealnie integruje się ze skórą, a ryzyko wystąpienia uczulenia jest niskie.

Aplikacja preparatu Sculptra, jak każdy inny zabieg medyczny może wywołać działania niepożądane. Każdy zabieg powinien być poprzedzony rozmową z lekarzem, który udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Najczęstsze skutki uboczne występujące bezpośrednio po zabiegu to ból, zaczerwienienie, krwiak lub niewielki obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu 2-6 dni.

 

Efekty zabiegu

Efekt zabiegu to przede wszystkim naturalny, zdrowy wygląd idealnie wpisujący się w dzisiejsze oczekiwania pacjentów. Rezultaty zabiegów medycyny estetycznej nie mogą być widoczne czy oczywiste dla otoczenia. Powinny jednak zatrzymywać, a nawet cofać oznaki upływającego czasu. Zabieg z użyciem preparatu Sculptra sprawia, że skóra dodatkowo staje się bardziej jędrna, napięta, kontur wyraźniejszy, znikają wiotkości, a jednocześnie wymagające tego obszary jak np. skronie czy okolice kości policzkowych nabierają odpowiednich kształtów. Te miejsca dzięki własnemu, nowemu kolagenowi powrócą do młodzieńczej świetności. Trwałość efektów jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników, ale badania wykazują, że rezultaty są widoczne nawet przez ponad 2 lata[1].

Wyjątkowość preparatu Sculptra:

– Silny stymulator produkcji kolagenu

– Odtwarza naturalny owal twarzy

– Długotrwały efekt – utrzymuje się nawet 2 lata1

– Sprawdzony, przebadany, bezpieczny produkt

– Posiada akceptację FDA

– Stosowany w ponad 40 krajach

– Wysoki poziom satysfakcji pacjentów

 

 Sculptra - efekt

80% pacjentek oceniło rezultaty jako „dobre” lub „doskonałe”[2]

[1] Narins RS, Baumann L, Brandt FS, et al. A randomized study of the efficacy and safety of injectable poly-L-lactic acid versus human-based collagen implant in the treatment of nasolabial fold wrinkles. J Am Acad Dermatol. 2010;6(3):448-462.

[2] Brown SA, Rohrich RJ, Baumann L, et al. Subject global evaluation and subject satisfaction using injectable poly-L-lactic acid versus human collagen for the correction of nasolabial fold wrinkles. Plast Reconstr Surg. 2011;127(4):1684-1692.

Mezoterapia igłowa na włosy

Piękne włosy są grube i gęste, bez rozdwajających się końcówek, nie łamiące się i pełne blasku. Stan włosów zależy przede wszystkim od pracy naszych cebulek włosowych, z których wyrastają włosy.

Jest wiele sposobów na poprawę kondycji włosów, istnieje wiele preparatów pielęgnujących włosy i skórę głowy, które wchłaniają się poprzez kontakt.

Znakomite skutki przyniesie również odżywienie skóry owłosionej głowy przez podawanie specjalnych preparatów w bezpośrednie sąsiedztwo cebulek włosowych w trakcie mezoterapii. Mezoterapia polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami pobudzającymi wzrost i hamującymi wypadanie włosów. W preparatach do mezoterapii są witaminy, peptydy, minerały, kwasy nukleinowe i antyoksydanty.

Inny rodzaj mezoterapii to podawanie osocza bogatopłytkowego PRP. Osocze bogatopłytkowe to preparat uzyskany z własnej krwi pacjenta, po odwirowaniu w specjalnych warunkach. PRP zawiera zagęszczone, aktywne płytki krwi z których uwalniają się substancje, które w naturalnych warunkach powodują regenerację tkanek, polepszenie ukrwienia, aktywację fibroblastów i wzrost produkcji kolagenu. Najważniejsze przy mezoterapii owłosionej skory głowy są czynniki wzrostu, które działają bezpośrednio na cebulki włosowe pobudzając je do pracy.

Najbardziej efektywnym jest podawanie naprzemienne osocza bogatopłytkowego i preparatów do mezoterapii, gdyż osoczem cebulki włosowe są stymulowane do wytwarzania włosa a preparaty zapewniają odpowiednie substancje budulcowe i regulujące. Typowy schemat to podanie osocza, po ok 3-4 tygodniach preparatu do mezoterapii, i wykonanie trzech takich serii. Kurację warto powtarzać potem co pół roku w jednej serii.

Peelingi medyczne

Peeling to zabieg którego celem jest złuszczenie naskórka, a w przypadku głębszych pillingów dotarcie do skóry właściwej. Rodzaj pilingu i jego głębokość zależy od problemu skóry i oczekiwanych efektów. Zabieg polega na nałożeniu odpowiedniej substancji chemicznej, która wnika w głąb skóry i ma wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny. Piling wpływa więc na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości.

Wskazania do przeprowadzenia pilingu chemicznego to:

 • drobne zmarszczki , utrata jędrności skóry
 • przebarwienia (piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate)
 • blizny, trądzik, rozstępy skóry


W naszym gabinecie wykonujemy :

– Dermamelan – jest to skuteczna i bezpieczna terapia, która likwiduje przebarwienia słoneczne oraz te o podłożu hormonalnym (melasma). Mechanizm działania oparty jest na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynazę, enzymu biorącego udział w tworzeniu melaniny, odpowiedzialnej za powstawanie plam i przebarwień.
Zabieg, po uprzedniej konsultacji lekarskiej polega na nałożeniu przez lekarza specjalnej maski, z którą pacjent udaje się do domu. Maska jest zmywana po ok. 6-12 godzin, zależnie od zaleceń. Kontynuacja leczenia to stosowanie kremu Dermamelan, który pacjent otrzymuje podczas zabiegu.
Po zabiegu należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF, nie narażać się na długotrwałe działanie słońca, unikać podrażniania skóry przez inne pilingi lub zabiegi pielęgnacyjne. Skuteczność terapii oceniana jest na poziomie 95%.

– Easy TCA – czyli kwas trójchlorooctowy jest najsilniejszym kwasem organicznym stosowanym do zabiegów złuszczania naskórka. Złuszczanie naskórka uzyskuje się po zastosowaniu kilku warstw preparatu TCA, co powoduje penetrację nawet do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Po nałożeniu peelingu na skórę dochodzi do koagulacji białek naskórka, co przejawia się powierzchownym zbieleniem skóry. Następnie powstaje rumień i obrzęk. W ciągu 3-5 dni, naskórek brązowieje i zaczyna się złuszczać. Po około 10 dniach proces złuszczania jest zakończony. Po zabiegu skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a w ciągu następnego miesiąca konieczna jest intensywna ochrona przeciw promieniowaniu UV.
Jest to znakomity zabieg aby wyrównać koloryt skóry, spowodować jej regenerację, spłycić blizny potrądzikowe i rozjaśnić przebarwienia.

– Xylogic Retix.C 4% – piling ten wykorzystuje retinol – czystą postać witaminy A, jeden z najskuteczniejszych składnikow stosowanych w odmładzaniu skóry, oraz witaminę C i koktajl antyoxydantów, które rozjaśniają i regenerują skórę. Zabieg przeprowadzany jest w dwóch etapach, najpierw nakładane jest serum z wit. C, a po jego wchłonięciu maska z retinolem, z którą pacjent udaje się do domu i w zależności od zaleceń zmywa po 6-10h. Wskazaniami do tego pilingu jest sucha, zmęczona skóra, przebarwienia, skóra wiotka z objawami fotostarzenia. Zabieg może być wykonywany w serii 3-4 zabiegów co 2-4 tygodnie.

– Tox-Peel – jest to innowacyjny piling, będący alternatywą dla toksyny botulinowej. Połączenie kwasów AHA z licznymi peptydami i czynnikami wzrostu naskórka gwarantuje głęboką stymulację komórek skóry, poprawę jej jędrności i napięcia. Preparat zawiera silnie liftingujący kompleks V-TOX, zawierający acetyl-hexapeptyd potocznie zwany Argireliną. Argirelina blokuje przewodzenie impulsów do komórek mięśniowych, podobnie, chociaż delikatniej od toksyny botulinowej. Dzięki temu działa napinająco, spłyca zmarszczki i wygładza skórę. Po zabiegu możliwe jest drobnopłatkowe złuszczanie. Jak po wszystkich pilingach obowiązuje ochrona przed słońcem i stosowanie filtrów min. SPF 50 przez co najmniej 7 dni. Zabieg powinien być wykonywany w serii 3-4 zabiegów co 2-4 tygodnie.

Osocze bogatopłytkowe

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Płytki krwi są ważnym czynnikiem procesu hemostazy czyli krzepnięcia krwi, w krążeniu występują w postaci nieaktywnej, w przypadku urazu ulegają aktywacji i uwalniają liczne substancje tzw czynniki wzrostu. W warunkach fizjologicznych te czynniki wspomagają regenerację i naprawę uszkodzonej tkanki prowadząc do gojenia się rany.

 

Czynniki te inicjują procesy:

 • proliferację komórek naskórka
 • proliferację fibroblastów
 • migrację mezenchymalnych komórek macieżystych
 • wzrost syntezy kolagenu
 • powstawanie nowych naczyń krwionośnych

Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej z żyły, bezpośrednio od pacjenta przed zabiegiem. Cały proces może odbywać się w zabiegowych gabinetach lekarskich. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę.

 

Kiedy stosować zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego?

 • przy oznakach starzenia: zmarszczki, fałdy, bruzdy, kurze łapki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry,
 • gdy skóra jest zmęczona, wysuszona, słabo napięta
 • przy niejednolitym kolorycie skóry, przebarwienia, plamy
 • gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po zabiegach,
 • gdy poszukiwane są produkty naturalne lub są uczulenia na inne produkty
 • stosując na skórę owłosioną, inicjuje i wspomaga wzrost włosów
 • jest to alternatywa lub uzupełnienie do stosowania wypełniaczy

 

Na czym polegają zabiegi?

Poprawnie wykonany program powinien być stosowany w serii 3 lub 4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, owłosionej skóry głowy lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta. Najczęściej odstęp pomiędzy zabiegami wynosi około miesiąca, nie częściej jednak niż 3 tygodnie.

Przed zabiegiem pacjent wypełnia ankietę medyczną i podpisuje zgodę na zabieg w karcie pacjenta. Po zabiegu lekarz wkleja do karty pacjenta oznaczenie z konkretnego zestawu .

Pamiętajmy, że jest to zabieg inwazyjny, gdzie preparowana jest krew pacjenta, wykonuje go lekarz przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa i aseptyki.

 

Każdy zabieg składa się z 3 etapów:

Etap I – pobranie krwi Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.

Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze (pojemniku do otrzymywania PRP). Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej.

Etap III – podanie. Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji

 

Jakie są wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej?

 • poprawa wyglądu skóry twarzy, okolic oczu, szyi, dekoltu, dłoni – skóra staje się gładsza, bardziej napięta,  po serii zabiegów widać zdecydowaną poprawę kolorytu skóry, rozjaśniają się przebarwienia i plamy
 • zwiększenie ilości i poprawa jakości włosów – wskazaniem jest łysienie plackowate, wypadanie włosów związane z wiekiem i stosowanymi zabiegami upiększającymi( farbowanie, trwała ondulacja, częste używanie suszarki, prostownicy), najlepsze efekty przynosi seria zabiegów na przemian z mezoterapią skóry głowy specjalnymi preparatami pobudzającymi wzrost włosów
 • regeneracja skóry z bliznami, rozstępami (w połączeniu z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi – np. dermapen)

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem osocza?

 • choroby krwi;
 • zakażenie okolicy, która ma być poddana terapii;
 • nowotwory;
 • ciąża;
 • laktacja;
 • leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych).

Przed zabiegiem przez ok. 4 doby nie wolno stosować aspiryny. Aspiryna trwale blokuje funkcje płytek krwi – ich możliwość aktywacji, a jest to właśnie rzecz na której najbardziej nam zależy. Po zabiegu przez kilka dni unikamy dalej aspiryny oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ketonal, Ibuprofen, Diclofenac)

 

Bezpieczeństwo

Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Poprawnie przygotowane osocze bogatopłytkowe jest preparatem autologicznym i jako takie nie jest źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, HIV czy jakichkolwiek innych zakażeń. Również nie ma ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych.

 

Kto wykonuje zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Osocze bogatopłytkowe jako zabieg inwazyjny, powinien być wykonany jedynie przez lekarza i wymaga przestrzegania zasad aseptyki.

Używamy profesjonalnych zestawów, które są specjalnie przeznaczone do uzyskiwania najwyższej jakości osocza bogatopłytkowego i mają wszystkie wymagane certyfikaty dla wyrobów medycznych. Każdy zestaw jest jednorazowy, pacjent otrzymuje naklejkę- identyfikator z konkretnego zestawu.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia polega na śródskórnym wstrzykiwaniu cieniutką igiełką niewielkich ilości substancji aktywnych np. aminokwasów, nieusieciowanego kwasu hialuronowego, witamin, przeciwutleniaczy, polifenoli czy mikroelementów.

Mezoterapia została wykonana po raz pierwszy 1952 roku i była wykorzystywana w leczeniu migreny oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. W kolejnych latach rozszerzono wskazania różne choroby dermatologiczne m.in. łysienie plackowate. Jednak metoda ta nie była wtedy popularna.

Mezoterapia zdobyła wielką popularność w ciągu ostatnich kilku lat, co jest wynikiem zastosowania tej techniki w rozwijającej się dziedzinie medycyny estetycznej. Wynika to przede wszystkich z większej efektywności działania miejscowego niż stosowanie maści czy kremu. Substancje aktywne dostarczane są bezpośrednio w miejsce, gdzie mają działać i nie trzeba się martwić, o ich transport przez naskórek jak to ma miejsce w kremach.

W zależności od rodzaju wskazania różny jest skład preparatów do mezoterapii. Najczęstsze wskazania to

 • łysienie lub nadmierne wypadanie włosów o różnej etiologii,
 • rozstępy skórne,
 • cellulit,
 • odmładzanie skóry i profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry,
 • przerosłe blizny i keloidy,
 • przebarwienia skóry
 • nawilżenie, ujędrnienie i poprawa napięcia skóry
 • stymulacja i regeneracja skóry dojrzałej
 • odmładzanie i ujędrnianie dłoni

Stosujemy preparaty dedykowane do skóry twarzy/szyi/dekoltu, delikatnej okolicy oka, na owłosioną skórę głowy, na ciało.

W mezoterapii używamy również preparatów zawierających poza substancjami aktywnymi kwas hialuronowy nieusieciowany lub częściowo usieciowany. Tego rodzaju zabieg pozwala na większe nawilżenie skóry, za co jest odpowiedzialny kwas hialuronowy, ma dłuższe działanie, delikatny efekt wypełnienia i silniejsze działanie odmładzające. Najczęściej taki rodzaj mezoterapii nazywamy biorewitalizacja.

Specjalnym rodzajem mezoterapii jest stosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP), preparatu uzyskanego z własnej krwi pacjenta. Jest to metoda najbardziej naturalna dająca wspaniale efekty. Wszystkie szczegóły dotyczące tego rodzaju mezoterapii opisałam w jednym z poprzednich postów.

 

W naszym gabinecie stosujemy preparaty:

 • RRS HA Injectable
 • RRS HA Hyalift 75 Proactive
 • XL Hair
 • RRS Silisorg
 • RRS HA Tensor Lift
 • RRS Eyes
 • RRS Strimatrix
 • Light Eyes Ultra
 • Up Grade
 • StretchCare
 • CytoCare 532
 • Jalupro
 • Jalupro HMW
 • Cytocare S-line
 • Restylane Vital Light
 • Stylage Hydro Max

 

Mezoterapia jest inwazyjnym zabiegiem pielęgnacyjnym i w celu uzyskania maksymalnych efektów wymaga powtarzania, jak wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej stosowany jest schemat 3-4 mezoterapie co 2-3 tygodnie, 1-2 razy w roku, lub mezoterapia co 4-5 tygodni przez cały rok. W trakcie wizyty lekarz wybierze odpowiedni preparat i zaproponuje najlepszy schemat wizyt.

Mezoterapia ma niewiele potencjalnych działań niepożądanych. Należą do nich: ból w trakcie wstrzyknięć, krótkotrwały rumień, krwawienie lub zasinienie. Skutki te pojawiają się jednak rzadko i zazwyczaj nie są nasilone. Ból jest zazwyczaj oceniany przez pacjentów jako minimalny – nawet w przypadku ostrzykiwania wrażliwych okolic, jak np. twarz czy owłosiona skóra głowy. W celu minimalizacji odczuwanego bólu warto jednak zastosować środek miejscowo znieczulający.

Mezoterapia jest zabiegiem naruszającym ciągłość skóry – dlatego powinna być wykonywana jedynie przez lekarza. Jest techniką inwazyjną, zawsze wymaga przestrzegania zasad aseptyki oraz wiedzy co do działania preparatów wstrzykiwanych do organizmu pacjenta.

Ważne jest również postępowanie pacjenta po zabiegu mezoterapii. Należy przez dobę zachowywać szczególną higienę, nie narażać się na zanieczyszczenie, kurz, kontakt z brudną wodą. Przez ok 3 dni nie należy korzystać z sauny, solarium, siłowni i innych miejsc mogących sprzyjać przegrzaniu.

Makijaż można wykonać już na drugi dzień, co pomoże w ukryciu ewentualnego siniaczka.