Mezoterapia igłowa
Mezoterapia polega na śródskórnym wstrzykiwaniu cieniutką igiełką niewielkich ilości substancji aktywnych np. aminokwasów, nieusieciowanego kwasu hialuronowego, witamin, przeciwutleniaczy, polifenoli czy mikroelementów.
Mezoterapia została wykonana po raz pierwszy 1952 roku i była wykorzystywana w leczeniu migreny oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. W kolejnych latach rozszerzono wskazania różne choroby dermatologiczne m.in. łysienie plackowate. Jednak metoda ta nie była wtedy popularna.
Mezoterapia zdobyła wielką popularność w ciągu ostatnich kilku lat, co jest wynikiem zastosowania tej techniki w rozwijającej się dziedzinie medycyny estetycznej. Wynika to przede wszystkich z większej efektywności działania miejscowego niż stosowanie maści czy kremu. Substancje aktywne dostarczane są bezpośrednio w miejsce, gdzie mają działać i nie trzeba się martwić, o ich transport przez naskórek jak to ma miejsce w kremach.
W zależności od rodzaju wskazania różny jest skład preparatów do mezoterapii. Najczęstsze wskazania to
- łysienie lub nadmierne wypadanie włosów o różnej etiologii,
- rozstępy skórne,
- cellulit,
- odmładzanie skóry i profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry,
- przerosłe blizny i keloidy,
- przebarwienia skóry
- nawilżenie, ujędrnienie i poprawa napięcia skóry
- stymulacja i regeneracja skóry dojrzałej
- odmładzanie i ujędrnianie dłoni
Stosujemy preparaty dedykowane do skóry twarzy/szyi/dekoltu, delikatnej okolicy oka, na owłosioną skórę głowy, na ciało.
W mezoterapii używamy również preparatów zawierających poza substancjami aktywnymi kwas hialuronowy nieusieciowany lub częściowo usieciowany. Tego rodzaju zabieg pozwala na większe nawilżenie skóry, za co jest odpowiedzialny kwas hialuronowy, ma dłuższe działanie, delikatny efekt wypełnienia i silniejsze działanie odmładzające. Najczęściej taki rodzaj mezoterapii nazywamy biorewitalizacja.
Specjalnym rodzajem mezoterapii jest stosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP), preparatu uzyskanego z własnej krwi pacjenta. Jest to metoda najbardziej naturalna dająca wspaniale efekty. Wszystkie szczegóły dotyczące tego rodzaju mezoterapii opisałam w jednym z poprzednich postów.
W naszym gabinecie stosujemy preparaty:
- RRS HA Injectable
- RRS HA Hyalift 75 Proactive
- XL Hair
- RRS Silisorg
- RRS HA Tensor Lift
- RRS Eyes
- RRS Strimatrix
- Light Eyes Ultra
- Up Grade
- StretchCare
- CytoCare 532
- Jalupro
- Jalupro HMW
- Cytocare S-line
- Restylane Vital Light
- Stylage Hydro Max
Mezoterapia jest inwazyjnym zabiegiem pielęgnacyjnym i w celu uzyskania maksymalnych efektów wymaga powtarzania, jak wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej stosowany jest schemat 3-4 mezoterapie co 2-3 tygodnie, 1-2 razy w roku, lub mezoterapia co 4-5 tygodni przez cały rok. W trakcie wizyty lekarz wybierze odpowiedni preparat i zaproponuje najlepszy schemat wizyt.
Mezoterapia ma niewiele potencjalnych działań niepożądanych. Należą do nich: ból w trakcie wstrzyknięć, krótkotrwały rumień, krwawienie lub zasinienie. Skutki te pojawiają się jednak rzadko i zazwyczaj nie są nasilone. Ból jest zazwyczaj oceniany przez pacjentów jako minimalny – nawet w przypadku ostrzykiwania wrażliwych okolic, jak np. twarz czy owłosiona skóra głowy. W celu minimalizacji odczuwanego bólu warto jednak zastosować środek miejscowo znieczulający.
Mezoterapia jest zabiegiem naruszającym ciągłość skóry – dlatego powinna być wykonywana jedynie przez lekarza. Jest techniką inwazyjną, zawsze wymaga przestrzegania zasad aseptyki oraz wiedzy co do działania preparatów wstrzykiwanych do organizmu pacjenta.
Ważne jest również postępowanie pacjenta po zabiegu mezoterapii. Należy przez dobę zachowywać szczególną higienę, nie narażać się na zanieczyszczenie, kurz, kontakt z brudną wodą. Przez ok 3 dni nie należy korzystać z sauny, solarium, siłowni i innych miejsc mogących sprzyjać przegrzaniu.
Makijaż można wykonać już na drugi dzień, co pomoże w ukryciu ewentualnego siniaczka.