Rozmowa z Dyplomowaną higienistką stomatologiczną Anną Maciejowską

Termin profilaktyka rozumiemy jako „działanie i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom”. Ma to szczególne znaczenie w przypadku profilaktyki stomatologicznej, ponieważ próchnica zębów oraz choroby dziąseł mogą być przyczyną wystąpienia poważnych chorób ogólnoustrojowych lub zaostrzenia obecnych schorzeń.

IMG_7708-kadr

Czy może Pani przybliżyć naszym czytelnikom na czym polega zabieg higienizacji oraz cel w jakim się go wykonuje?

Anna Maciejowska: – Zabieg higienizacji jest zabiegiem profilaktycznym. Polega na usunięciu: -kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego – osadów powstałych na skutek np. palenia papierosów, picia dużych ilości kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina -polerowaniu zębów, które ma na celu wygładzenie powierzchni, zapobiegając zbyt szybkiemu osadzaniu się nowej płytki nazębnej -fluoryzacji w celu zniesienia nadwrażliwości po zabiegowej i przedłużenia trwałości zabiegu przez wykorzystanie antybakteryjnych właściwości fluoru -lub zastosowaniu innych preparatów wzmacniających strukturę szkliwa

Dlaczego należy wykonywać zabieg higienizacji? Czy rzeczywiście jest to takie ważne?

– Przybliżę proces tworzenia kamienia nazębnego, skutki jakie wywołuje jego obecność i brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Po zjedzeniu każdego posiłku na zębach gromadzi się płytka bakteryjna w formie biało-żółtego nalotu, która niedoczyszczona już w ciągu 48 godzin może utwardzić się pod wpływem minerałów rozpuszczonych w ślinie i zamienić w kamień nazębny, który nie uda się już usunąć zwykłym szczotkowaniem czy innymi zabiegami przeprowadzonymi w domu. Warstwa kamienia szybko narasta. W jego składzie obecne są bakterie beztlenowe, które: -niszczą powierzchnię szkliwa powodując próchnicę -podrażniają dziąsła doprowadzając je do stanów zapalnych i powodując krwawienia i brzydki zapach z ust -wnikają również poniżej linii dziąseł rozpuszczając kość, w której są osadzone zęby, co może skutkować ich rozchwianiem a nawet utratą zębów – chorobę tę nazywamy paradontozą.

Czym, w takim razie, grozi zaniedbywanie zabiegu higienizacji? Czy kamień nazębny ma wpływ tylko na zęby i dziąsła?

– Bakterie zawarte w kamieniu nazębnym, rozprowadzane przez układ krwionośny po całym organizmie, wywołują lub przyczyniają się do wielu groźnych chorób, np. mięśnia sercowego, stawów, nerek, cukrzycy. Mogą powodować też niedorozwoje płodu lub wywoływać zbyt wczesne porody. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że usunięcie kamienia nazębnego ma wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Zdrowa i zadbana jama ustna to poczucie pewności siebie, własnej atrakcyjności oraz komfortu życia.

Co wyróżnia gabinet Estetic Dent?

– Nasz gabinet proponuje pełen zakres zabiegów profilaktycznych. Zabiegi higienizacyjne przeprowadzane są według najwyższych standardów-protokołu Guided Biofilm Therapy, pracujemy na materiałach najlepszych światowych producentów. Nasz personel stale podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych kursach i warsztatach. Każdy pacjent po zabiegu higienizacji jest indywidualnie instruowany na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

Uczymy:

-jak prawidłowo używać szczoteczek manualnych, elektrycznych, sonicznych, nici dentystycznych, irygatora, szczotek do przestrzeni międzyzębowych

-jak dbać o higienę przy stałych lub ruchomych aparatach ortodontycznych, uzupełnieniach protetycznych jak mosty czy korony, implantach oraz protezach zębowych.

Dobieramy odpowiednie środki do higieny jamy ustnej, w które można zaopatrzyć się na miejscu w gabinecie. Dziękuje bardzo za rozmowę.